Wass Albert a magyar irodalom egyik legvitatottabb és legellentmondásosabb alakja. Az irodalomtörténet mintha elfelejtette volna megemlíteni a műveivel szinte kultuszt teremtő erdélyi-magyar írót. Wass nemzetünk történetét, a magyarság eredetét és sebeit példátlan módon mutatja be regényeiben. Műveit Nicolae Ceaușescu zsarnoksága alatt betiltották Romániában, a kommunizmus idejében ezért semmilyen formában nem jutottak el a Wass-kötetek az olvasókhoz. A rendszerváltás után kezdték el publikálni a Wass-életművet, amelyre jelentős olvasói igény mutatkozik.
Sok 20. századi magyar íróhoz hasonlóan Wass Albert is emigrációba kényszerült. Németország után az Amerikai Egyesült Államokban élt és írt magyarságról, nemzeti identitásról és történelemről.
A magyarság története és sebei
Több kötetében foglalkozik a magyarság gyökereivel Wass Albert. Kötetei a honfoglalástól az író korában zajló eseményekig szinte minden fontosabb történelmi eseményt lefednek. Adjátok vissza a hegyeimet! című regényében az erdélyi magyarság és a trianon hasította sebekről ír, a népszerű Kard és kaszában saját őseinek eredetét meséli el két mezőségi falu történetén keresztül, míg Hagyaték című kötetében Erdély történetét veti papírra.