Nincs engedélyezve a javascript.
Barbárok hangszerén
23.png
23.png

Barbárok hangszerén
Társadalom és antropológia a XX. századi irodalmunk életműveiben

Jelenleg nem rendelhető
Korábbi ár:
2 610 Ft
Borító ár:
2 900 Ft
Rendeléskor fizetendő online ár:
2 117 Ft
Árakkal kapcsolatos információk:

Borító ár: A könyvön szereplő, a könyv kiadója által meghatározott ár

Korábbi ár: Az elmúlt 30 nap legalacsonyabb ára

Rendeléskor fizetendő online ár: A rendeléskor fizetendő ár

Bevezető ár: Megjelenés előtt leadott megrendelésre érvényes ár

A megelőző évszázad rendkívüli mértékben kitágította az ember időélményét, és közvetlen közelbe hozta a Föld egymástól távol eső pontjainak kultúráját. Az idő- és hagyomány-nyitogató tapasztalatokat magába oldó szemléleti átalakítás az irodalomban és tudományában is lezajlott.
Leírás
Raktári kód:
174258
ISBN:
9789633469132
EAN:
9789633469132
Megjelenés:
2010.
Kötésmód:
puhatáblás
Oldalszám:
288
Nyelv:
magyar
A megelőző évszázad rendkívüli mértékben kitágította az ember időélményét, és közvetlen közelbe hozta a Föld egymástól távol eső pontjainak kultúráját. Az idő- és hagyomány-nyitogató tapasztalatokat magába oldó szemléleti átalakítás az irodalomban és tudományában is lezajlott. Jánosi Zoltán e könyvének írásai arra mutatnak rá, hogy a népi és a primitív művészet barbár művei hogyan képesek ösztönzéseket adni XX. századi irodalmunknak is. Ahogyan Bartók valósította meg az ősi és a modern, a keleti és a nyugati, a lokális és a globális egységet, a század során hasonló folyamatok zajlottak a magyar prózában, lírában és részben a drámában, valamint az irodalomelméleti gondolkodásban is.
A könyvben az előző kutatásokat folytatva elsősorban a XX. századi magyar irodalom társadalomelemző modelljeibe ágyazódó antropológiai orientáció kap hangsúlyt, vagy jelenik meg önértékként is a nemzeti sorsot analizáló szemléleti ív. A szerző esszéken (jajgató paradigmák) és kritikákon (Virágot őrlő malom) keresztül fogja át irodalmunk e törekvéseit a múlt század és a jelen számos jelentős alkotója, többek között Krúdy Gyula, József Attila, Móricz Zsigmond, Tamási Áron, Sütő András, Nagy László, Szécsi Margit, Illyés Gyula, Németh László, Sinka István, Szilágyi Domokos, Csoóri Sándor, Lázár Ervin, Ágh István, Szőcs Géza műveiben és az irodalomtörténeti értelmezés dokumentumaiban.
Vélemények