Nincs engedélyezve a javascript.
A második világháború okai
23.png
23.png

A második világháború okai

Jelenleg nem rendelhető
Korábbi ár:
3 397 Ft
Borító ár:
3 950 Ft
Rendeléskor fizetendő online ár:
2 884 Ft
Árakkal kapcsolatos információk:

Borító ár: A könyvön szereplő, a könyv kiadója által meghatározott ár

Korábbi ár: Az elmúlt 30 nap legalacsonyabb ára

Rendeléskor fizetendő online ár: A rendeléskor fizetendő ár

Bevezető ár: Megjelenés előtt leadott megrendelésre érvényes ár

A brit történész provokatív fejtegetése a II. világháború okairól hatalmas vitát gerjesztett Nagy-Britanniában a könyv első megjelenésekor, 1960-ban. A szinte bombaként robbanó mű azóta számtalan kiadásban látott napvilágot – ám érvényességéből, következtetései igazságtartalmából mit sem veszített.

Leírás
Raktári kód:
912449
ISBN:
9789632443133
EAN:
9789632443133
Megjelenés:
2011.
Kötésmód:
keménytáblás, cérnafűzött
Oldalszám:
380
Nyelv:
magyar
Tömeg [g]:
700

A legendás történész, A. J. P. Taylor e világhírű művében a II. világháború okait-okozatait fűzi láncra, s logikus érveléssel kérdőjelezi meg a konvenciókat. Tudatosan különválasztja Hitler bel- és külpolitikáját, s utóbbit nem tekinti az előbbi tükörképének. A világégéshez vezető okokat keresve elgondolkodtató következtésre jut.


Akik Hitlert ördögien gonosznak tartják, azzal vádolják A. J. P. Taylort, hogy igazolja a német diktátor tetteit, míg akik arra törekszenek, hogy a müncheni egyezmény csupán szégyenfoltot jelentsen az emberiség számára, fel vannak háborodva az író tárgyilagosságán. Pedig Taylor mindössze „…kifejti, hogy Hitler politikájában semmi sem volt eredeti. Különlegessége abban rejlett, hogy a közhelyeket cselekvéssé tudta formálni. […] Elvben és elméletben semmivel sem volt erkölcstelenebb, mint a többi korabeli politikus. Tetteinek gonoszságával azonban túltett valamennyin” – írja a könyvről Németh István történész.


Taylor kérdésfeltevései önmagukban is megkérdőjelezik eddigi ismereteinket, és válaszai gondolkodásra késztetik olvasóit. A könyv a Lengyelország ellen 1939. szeptember 1-jén indított német inváziót megelőző néhány év eseményeit dolgozza fel, és noha az író célja „történelmi kíváncsiságának” kielégítése volt, művét ma már elismert, kitűnő tudományos munkaként tartják számon.


„Könyvem… nem Hitlerről szól. A központi kérdés, úgy tűnik, inkább Nagy-Britannia és Franciaország. …Րk nyerték meg az első világháborút, és az ő kezükben volt a döntés joga. Teljesen nyilvánvaló volt, hogy Németország újra nagyhatalom akar majd lenni, és 1933 után világossá is vált ennek különösen barbár jellege. Miért nem ellenkeztek akkor ezek a győztesek? Többféle válasz van: szerénység, vakság, morális kételyek, vagy az a lehetőség, hogy a németek erejét a szovjetek ellen fordíthatják. De bármi legyen is a válasz, ami engem igazán foglalkoztat – s amit a könyvem újra és újra körüljár –, az a kérdés, hogy miért szálltak végül mégis szembe Hitlerrel.”


A megújult Taylor-sorozat kötetei:


A Habsburg Monarcia 1809–1918 (2011)
A második világháború okai (2011)
Európa tündöklése és bukása (2012)

Vélemények